Αρχική » Ενοριακά Νέα

Την Δευτέρα 11 Φεβρουαρίου 2013 εορτάσαμε την μνήμη του Αγίου Ιερομάρτυρος Βλασίου Αρχιεπισκόπου Σεβαστείας του Θαυματουργού με την Αρχιερατική Θεία Λειτουργία που τελέσθηκε ιερουργούντος του Σεβ.Ποιμενάρχου μας κ.Γεωργίου, στην  Παλαιοπαναγιά (Άσκρη) Θηβών όπου ο Κοιμητηριακός Ναός του χωριού τιμάται στο όνομα του Ιερομάρτυρος.

Η τριακονταμελής συντροφιά μας μετά την Θ.Λειτουργία και το κέρασμα που προσφέρθηκε σε καφετέρια του χωριού μετέβη στον παλαιό Ναό του Αγίου για προσκύνημα όπου τελέσθηκε με κατάνυξη η Παράκληση ενώπιον του τεμαχίου εκ των Ι.Λειψάνων και της εικόνος του Αγίου.

Αμέσως μετά κατά την επιστροφή σταθήκαμε για λίγο στον Ιερό Προσκυνηματικό Ναό του Αγίου Χαραλάμπους Θεσπιών όπου ο Αιδ.Προιστάμενος π.Αλέξανδρος τέλεσε ενώπιον της Τιμίας Κάρας του Ιερομάρτυρος Χαραλάμπους δέηση υπέρ υγείας όλων μας.