Αρχική » Ενοριακά Νέα

Τιμώντας την εορτή της Ορθόδοξης Μητέρας η οποία συνδυάζεται με το περιεχόμενο της ΔεσποτοΘεομητορικής Εορτής της Υπαπαντής, την Κυριακή 3 Φεβρουαρίου 2013 πραγματοποιήσαμε απογευματινό Προσκύνημα  στην Ι.Μονή Τιμίου Προδρόμου Λαφυστίου Λιβαδειάς όπου τελέσθηκε ο Εσπερινός με αρτοκλασία και στην συνέχεια ο Γέροντας και Καθηγούμενος Αρχιμ.π.Πορφύριος  αφού καλοσώρισε την συντροφιά μας αναφέρθηκε στην εορτή της Μητέρας και έδωσε Πατρικές συμβουλές για την οικογένεια, την ανατροφή των παιδιών, το παράδειγμα των γονέων αλλά και την προσευχή η οποία βοηθάει πάρα πολύ και τους γονείς και τα παιδιά τους σε όπoια ηλικία κι αν βρίσκονται.

Οι καρδιακοί λόγοι του Γέροντος προβλημάτισαν, στήριξαν, αφύπνισαν και οικοδόμησαν τις καρδιές μας. Αργότερα στο Αρχονταρίκι της Μονής προσφέρθηκε Μοναστηριακό κέρασμα. Αναχωρήσαμε με πάρα πολύ καλές εντυπώσεις τόσο για το Κατανυκτικό Καθολικό,το πανέμορφο φυσικό περιβάλλον ,όσο και για την αγάπη και τη φιλοξενία των Πατέρων. Στην επιστροφή προσφέρθηκε το δώρο της Αγιοβασιλόπιττας του Εσπερινού κηρύγματος στην κ.Αθ.Γερηπαπάζη και σε όλες τις Κυρίες  απο ένα αναμνηστικό δώρο.