Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Συχνά στην Αγία Γραφή αλλά και στην υμνολογία όταν γίνεται αναφορά στο σωτήριο έργο του Θεού για τους ανθρώπους, δηλαδή η λύτρωση από την αμαρτία και το θάνατο, αυτό εκφράζεται με την εικόνα του φωτός και του σκότους. Χαρακτηριστικό παράδειγμα έχουμε στο κατά Ιωάννη Ευαγγέλιο όπου βλέπουμε τον ίδιο τον Ιησού να λέει πώς είναι το Φώς του Κόσμου  '' …εγώ Φώς εις τον κόσμον εληλυθα ίνα πάς ο πιστεύων εις εμέ εν τη σκοτία μη μείνη…. ''. Διαδεδομένη λοιπόν τόσο βιβλικά αλλά και υμνολογικά αυτή η χρήση της αντιπαράθεσης φωτός και σκότους για να εκφραστεί με τον πιο γλαφυρό τρόπο το σχέδιο της Θείας Οικονομίας για τους ανθρώπους.

Έτσι λοιπόν κάνουμε λόγο για
Φως Ιλαρόν
 Άγιο Φως
Άκτιστο Φως
Ανέτειλε τω κόσμω το Φώς το της γνώσεως……(ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ)
Φως εκ Φωτός έλαμψε τω κόσμω….. (ΘΕΟΦΑΝΕΙΑ)
Δεύτε λάβετε Φως εκ του ΑΝΕΣΠΕΡΟΥ ΦΩΤΟΣ….(ΠΑΣΧΑ)
Είδομεν το Φώς το αληθινόν (ΠΕΝΤΗΚΟΣΤΗ)
…..Λαμψον και ημίν τοις αμαρτωλοίς το Φως σου το αίδιον(ΕΟΡΤΗ ΤΗΣ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΕΩΣ )

Εν τέλει ΦΩΣ ΧΡΙΣΤΟΥ ΦΑΙΝΕΙ ΠΑΣΙ

Ας ανοίξουμε και εμείς τα παράθυρα της ψυχής μας στο Ιησού Χριστό για  να φωταγωγήσει τις ζωές μας και να μας λυτρώσει από τα σκοτάδια της πλάνης και της αμαρτίας.

Δημ.Τζαφέρης Θεολόγος