Αρχική » Ενοριακά Νέα

Μέσα στα πλαίσια των Εβδομαδιαίων  Νεανικών Συνάξεων της Ενορίας μας, το Σάββατο 12/1/13 ευλογήθηκε και κόπηκε η Αγιοβασιλόπιτα των μικρών παιδιών μας ενώ την Κυριακή 13/1/13 μετά την ευλογία και τη κοπή της Αγιοβασιλόπιτας και τη συνάντηση στο ''Αρχονταρίκι'' για τα μεγάλα παιδιά μας ,ακολούθησε το Απόδειπνο και η προσκύνηση των Ιερών Λειψάνων που φυλάσσονται στο Ναό μας.

Kαι στις δύο εκδηλώσεις έγινε αναφορά στο Πρόσωπο  του Αγίου Βασιλείου, στην ιστορία της Αγιοβασιλόπιτας, στους λόγους για τους οποίους την προσκομίζουμε και δόθηκαν αφορμές στα παιδιά για προβληματισμό στο ξεκίνημα της νέας χρονιάς.Το φλουρί της πρώτης Αγιοβασιλόπιτας βρήκε η Αθανασία Παπαναστασίου ενώ της δεύτερης όλα τα παιδιά αφού εντοπίσθηκε στο κομμάτι που κόπηκε για τα μέλη της Ενοριακής συντροφιάς.

Καμαρώστε τα παιδιά μας....