Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

«Νά δέεσαι στήν προσευχή σου οχι μόνο για τον εαυτό σου, άλλα καί γιά όλους τούς πιστούς, γιά ολο τό σώμα τής Εκκλησίας. Μάλλον νά μή ξεχωρίζης τον εαυτό σου άπό τούς υπολοίπους πιστούς. Νά βρί­σκεσαι σέ πνευματική ενότητα μαζί τους, σάν μέλος του μεγάλου σώματος τής Εκκλησίας. Ο Ουράνιος Πατέρας θά σέ γεμίση τότε μέ ειρήνη καί μέ ευφρο­σύνη.

Η προσευχή γιά τούς άλλους είναι ωφέλιμη καί στον ίδιο τον προσευχόμενο. Καθαρίζει τήν καρ­διά του, ενισχύει τήν πίστι καί τήν ελπίδα. Θερμαίνει τήν αγάπη προς τον Θεό καί τον πλησίον.Νά προσεύχεσαι γιά τήν άφεσι τών αμαρτιών τών άλλων, όπως προσεύχεσαι γιά τήν άφεσι τών δι­κών σου αμαρτιών. Νά προσεύχεσαι γιά τήν σωτηρία τών άλλων, όπως προσεύχεσαι γιά τήν προσωπική σου σωτηρία. Θά σου χαρίση τότε ό Κύριος πλούσια τά πνευματικά δώρα, δώρα του Aγ. Πνεύματος, πού αναπαύεται στήν ψυχή, ή οποία ένδιαφέρεται γιά τήν σω­τηρία τών άλλων».

Άγιος Ιωάννης της Κρονστάνδης