Αρχική » Ενοριακά Νέα

Από την Πέμπτη  15  Νοεμβρίου  μέχρι  την Τρίτη  25  Δεκεμβρίου , θα  τελείται  στον  Ναό  μας   επί  τη  ευκαιρία  της  Εορτής  των  Χριστουγέννων  καθημερινά  η  Θεία  Λειτουργία,  Υπέρ  Υγείας  και  αναρρώσεως  των Οικείων  μας  και  Υπέρ  Αναπαύσεως  Των  Ψυχών  Των  Κεκοιμημένων  Συγγενών  και  Προγόνων   μας .

Η  Ενορία  μας  και  εφέτος  μας  δίνει  την  δυνατότητα  της  καθημερινής  μνημονεύσεως   στην  Ιερά  Προσκομιδή  των  Ονομάτων  των  αγαπημένων  μας  προσώπων , καθώς  και  την  πνευματική  ευκαιρία  της  συμμετοχής  στο  Μυστήριο της  Θείας  Ευχαριστίας  και  στο  Ποτήριο  Της  Ζωής .

Το  Ιερό  Σαρανταλείτουργο (Σαράντα  Θείες  Λειτουργίες) δημιουργεί  την  ατμόσφαιρα της  ουσιαστικής  Βιώσεως (το  να  ζήσουμε  δηλαδή πνευματικά ) των  Αγ. Εορτών  του  Δωδεκαημέρου.Της  Γεννήσεως  του Σωτήρος  Χριστού, της  Περιτομής  Του  και  των  Αγίων  Θεοφανείων .

Σας  προσκαλούμε  να  συμμετάσχετε  και  εφέτος  στο  Ιερό  Σαρανταλείτουργο ,στην  τακτική  Θεία  Κοινωνία με νηστεία, άσκηση ,Ελεημοσύνη και  Εξομολόγηση, δίνοντας  τα  Ονόματα  των  Οικείων  Σας  (Ζώντων  και  Κεκοιμημένων ) γραμμένα  στο  Δίπτυχο  της  Ενορίας  και  σε  συνεννόηση  με  τον  Ιερέα  να επιλέξτε  μια  ημέρα  από  τις  Σαράντα  για να  προσφέρετε  τα Τίμια  Δώρα  (πρόσφορο ,νάμα , λάδι, κ.τ.λ ) τα  οποία  είναι  απαραίτητα  για  την  τέλεση  του  Μυστηρίου .

Αγαπημένοι  αδελφοί .

Ας  δώσουμε  στους  εαυτούς  μας  την  δυνατότητα  του  να  ζήσουμε  τις  Άγιες  Ημέρες  με  αγάπη , μετάνοια , κατάνυξη  και  ταπείνωση , έξω  από το  Εμπορικό  κλίμα  το  οποίο  εκμεταλλεύεται  τις  Εορτές  και  προσπαθεί  με  την   «λάμψη»  του , να καλύψει  το  Λαμπρό  νόημα  των  Δεσποτικών  Εορτών .

Με την ευχή  Της  Παναγίας  μας ,εφόδιο  πνευματικό  για  την  ζωή  μας  , τα  έργα μας, τα  παιδιά  μας ,  τις  Οικογένειες  μας,  ας ξεκινήσουμε και εφέτος την πνευματική μας πορεία προς το Σπήλαιο της Βηθλεέμ για να νοιώσουμε την Χαρά που ένοιωσαν οι Μάγοι, οι Ποιμένες και οι  Άγγελοι όταν προσκύνησαν τον Νεογεννημένο  Χριστό μας.

ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΕΙΣ

•Την Τρίτη  20 Νοεμβρίου (8.00 μ.μ-12.30 ν.) θα τελεσθεί ΑΓΡΥΠΝΙΑ για  τα ΙΕΡΑ ΕΙΣΟΔΙΑ της Παναγίας μας.

•Την Δευτέρα 10 Δεκεμβρίου (8.00 μ.μ-12.30 ν.) θα τελέσουμε την  καθιερωμένη ΑΓΡΥΠΝΙΑ για την έλευση  του Ιερού Λειψάνου του Αγίου μας(†10-12-2000)στην οποία θα ψάλλει η Καθηγουμένη της Ι.Μονής Αγ.Ιωάννου του Θεολόγου Βαγίων Γερόντισσα Ευπραξία με τη συνοδεία Της.

Καλά  Χριστούγεννα

Πατήστε εδώ για να δείτε το επισυναπτόμενο αρχείο