Αρχική » Λειτουργικά κείμενα » Προσευχές Διάφορες

Τοῦ Ἀρχιεπισκόπου ἠμῶν Γεωργίου καὶ παντὸς Ἱερατικοῦ καὶ Μοναχικοῦ Τάγματος.

Τοῦ ἔθνους ἠμῶν τῶν ἀρχόντων, τοῦ Στρατοῦ  καὶ τῶν Σωμάτων Ἀσφαλείας.

Τῶν Ἐνοριτῶν, Ἐπιτρόπων, Ἀφιερωτῶν, Δωρητῶν, Εὐεργετῶν καὶ Εὐλαβῶν Προσκυνητῶν τῆς Ἁγίας Ἐκκλησίας ταύτης, τῶν κοπιόντων, ψαλλόντων και ἐργαζομένων ἐν αὐτῇ.

Τῶν προσελθόντων καί ἐν κατανύξει καί μυστική προσευχή συνεπιτελούντων την Ἱεράν και Ἁναίμακτον Μυσταγωγίαν ταῦτην και τῶν δι᾽ εὐλόγους αἱτίας ἁποληφθέντων αὐτῆς καί τῶν προσφερόντων τα Τίμια Δῶρα ταῦτα.

Τῶν μισούντων, κακολογούντων, συκοφαντούντων καὶ τῶν ἀγαπώντων ἠμᾶς, τῶν κατὰ σάρκα καί τῶν κατά πνεῦμα οἱκείων ἡμῶν,τῶν ἐν Νοσοκομίοις, Θεραπευτηρίοις καὶ Ἰδρύμασι νοσηλευομένων, τῶν βρεφῶν,τῶν νηπίων(ἔκθρεψον),τῶν παίδων, τῶν Μητέρων, τῶν νέων (παιδαγώγησον καὶ περιφρούρισιον) τῶν ὀρφανῶν (ὑπεράσπισον), τῶν χηρῶν(πρόστηθι),τῶν μελλονύμφων καὶ τῶν νεονύμφων,τῶν ὁμοζύγων (ἐν εἰρήνη καὶ ὁμονοία διατήρησον),τῶν πολυτέκνων καὶ τῶν ἀτέκνων, τοῦ γήρατος (περικράτισον),τῶν πενήτων, τῶν δεομένων, τῶν καμνόντων, τῶν ἐν φυλακαῖς,  αἰχμαλωσίαις, πικραῖς δουλείαις καὶ ἐξορίαις καταπονουμένων (ρῦσαι), τῶν ἐν θαλάσση πλεόντων (σύμπλευσον), τῶν ἱπταμένων, τῶν ὁδοιπορούντων (συνόδευσον), τῶν ἁποδήμων,τῶν ἐν ἐρημίαις καὶ ὄρεσι ἐνασκουμένων.

Τῶν ἐν πάση θλίψει, πτωχεία, ἀνεργία, ἀνάγκη και περιστάσει ὂντων, τῶν σεισμοπλήκτων, τῶν πυροπαθῶν καὶ τῶν πλημμυροπαθῶν, τῶν πενθούντων (παραμύθισαι),τῶν ἐν ἀσθενίαις κατακειμένων (ἴασαι), τῶν καρκινοπαθῶν, τῶν ἐξαρτημένων ὑπὸ τῶν παραισθησιογόνων οὐσιῶν,τῶν ὀχλουμένων ὑπὸ πνευμάτων ἀκαθάρτων (ἐλευθέρωσων), τῶν ψυχασθενῶν, τῶν  προσώπων μετά εἰδικῶν ἀναγκῶν.

Τῶν ἰατρῶν,τῶν καθηγητῶν καὶ διδασκάλων ἠμῶν,τῶν συμμαθητῶν καὶ συμφοιτητῶν ἠμῶν, τῶν ἀναδόχων καί τῶν συνεργατῶν ἠμῶν.

Τῶν Ἱεροπαίδων, τῶν Μελῶν τῶν Νεανικῶν Συνάξεων, τῶν Μαθητῶν,τῶν Σπουδαστῶν, τῶν Ἱεροσπουδαστῶν καί τῶν Φοιτητῶν, τῶν νεοφωτιστων καὶ κατηχουμένων, των ἐν ἁγνείᾳ, σοφρωσύνη καί σεμνή πολιτείᾳ διαβιούντων,τῶν κρυπτοχριστιανῶν, τῶν ἁπανταχοῦ ὀρθοδόξων Ἱεραποστόλων, τῶν πεπλανημένων(ἐπανάγαγε καὶ σύναψον ἐν τῇ  Ἁγία, Καθολικὴ καὶ Ἀποστολικὴ Ἐκκλησία Σου) πάντων τῶν ἁμαρτανόντων καὶ παρεκτρεπομένων ἐκ τῶν Θείων Σου ἐντολῶν, τῶν δι᾿ ἐμοῦ πλημμελησάντων καὶ σκανδαλισθέντων,τῶν εὐεργετῶν ἡμῶν, τῶν ἐλεούντων  βοηθούντων και συντηρούντων τους πτωχούς τῆς Ἐνορίας  ἡμῶν.

Τῶν πνευματικῶν, ἐθνικῶν καὶ κοινωνικῶν ἐργατῶν, τῶν ἐπιστημόνων, τῶν ἐμπόρων, τῶν ἐργατῶν τῆς βιομηχανίας καί τῶν βαρέων καὶ ἀνθυγιεινῶν ἐπαγγελμάτων, τῶν ἀδικουμένων, τῶν ἀδυνάτων καὶ καταφρονημένων, τῶν ἐν Κύπρῳ,Βορείῳ Ἡπείρῳ και Μικρά Ἁσίᾳ χειμαζομένων ἀδελφῶν ἡμῶν,τῶν ἐντειλαμένων ἐμοὶ τῷ ἀναξίω καὶ ἁμαρτωλῶ εὔχεσθαι ὑπὲρ αὐτῶν.

Πάσης ψυχής Χριστιανῶν Ὁρθοδόξων θλιβομένης τε καί καταπονουμένης,τοῦ ἐλέους Σου καί τῆς ἂνωθεν Θείας Βοηθείας ἐπιδεομένης καὶ συγχώρησον αὐτοῖς πᾶν πλημμέλημα, ἑκούσιον τε καὶ ἀκούσιον.

Τῶν Μακαρίων καὶ ἀοιδίμων Κτιτόρων τῆς Ἁγίας Ἐκκλησίας ταύτης καὶ πασῶν τῶν Ἁγίων τοῦ Θεοῦ Ἐκκλησιῶν καὶ Μονῶν,

Τῶν ὑπὲρ τῆς Ἁγιωτάτης ἠμῶν Πίστεως καὶ τῆς Φιλτάτης ἠμῶν Πατρίδος ἠρωϊκῶς ἀγωνισαμένων καὶ  ἐνδόξως πεσόντων,

Τῶν κατὰ τὴν περίοδον τῆς Τουρκοκρατίας,τῶν ἐν Πόντω, Μικρὰ Ἀσία καὶ Κωνσταντινουπόλει, Μακεδονία, Βορείῳ Ἡπείρῳ καὶ Κύπρω μαρτυρικῶς τελειοθέντων καὶ τῶν ἐν τῷ ἐμφυλίῳ σπαραγμῷ ἀδίκῳ θανάτῳ τελειοθέντων, ἀγχόνη, ἐξορίαις καὶ πυρὶ ρυσθέντων καὶ ἐκτελεσθέντων Πατέρων καὶ Ἀδελφῶν ἠμῶν.

Τῶν ἐπ᾿ ἐλπίδι ζωῆς αἰωνίου Κεκοιμημένων ἀειμνήστων Βασιλέων, Αὐτοκρατόρων, Ἀρχόντων, Κυβερνητῶν,Ορθοδόξων Πατριαρχῶν, Ἀρχιερέων, Ἱερέων, Ἱερομονάχων, Ἱεροδιακόνων,Μοναχῶν,Μοναζουσῶν.

Πατέρων,προπατόρων,πάππων, προπάππων, γονέων, τέκνων, ἀδελφῶν, Ἀναδόχων, συγγενῶν, συζύγων, φίλων καὶ ἐχθρῶν ἠμῶν και τῶν Ἀειμνήστων Διδασκάλων τοῦ Γένους ἠμῶν.

Τῶν ἐν γῆ, τῶν ἐν θαλάσση, τῶν ἐν ἐρημίαις καὶ ὄρεσι καὶ σπηλαίοις καὶ ἐν παντὶ τόπῳ  καὶ τῶν ὑπὸ ἀνιάτων νόσων τελειοθέντων, ὧν Σὺ Κύριε τὰ ὀνόματα γινώσκεις καὶ ἀνάπαυσον αὐτοὺς ὅπου ἐπισκοπεῖ τὸ Φῶς τοῦ Προσώπου Σου.

Μνήσθητι Κύριε καί ὧν οὐκ ἐμνήσθημεν καὶ οὐκ ἐμνημονεύσαμεν δι᾿ ἄγνοιαν, ἡ λήθην, ἡ πλήθος ὀνομάτων ζώντων τε καὶ κεκοιμημένων καὶ συγχώρησον αὐτοῖς πᾶν πλημμέλημα ἑκούσιον τε καὶ ἀκούσιον.