Το Ντουμπάι επιδεικνύει για άλλη μία φορά την οικονομική και τεχνική του δυνατότητα σε προηγμένες κατασκευές, υιοθετώντας την καινοτόμα πρόταση του καλιφορνέζικου αρχιτεκτονικού γραφείου Transparent House να κατασκευάσει έναν γιγάντιο ουρανοξύστη σε σχήμα ημισελήνου.

perierga.gr - Ένας ουρανοξύστης σε σχήμα ημισελήνου!

Η εν λόγω φιλόδοξη κατασκευή παρουσιάστηκε ως η βασική πρόταση του αρχιτεκτονικού γραφείου στο διαγωνισμό «ThyssenKrupp Elevator Architecture Award 2011″, κερδίζοντας αμέσως τις εντυπώσεις.

perierga.gr - Ένας ουρανοξύστης σε σχήμα ημισελήνου!

Ο «Πύργος της Ημισελήνου» (Crescent Moon Tower) , όπως θα ονομάζεται το κτίριο, θα έχει σχήμα μισοφέγγαρου, συμβολίζοντας τόσο τη θρησκευτική παράδοση του Ντουμπάι όσο και το υψηλό επίπεδο ανάπτυξης στο οποίο βρίσκεται η πόλη αυτή τη στιγμή.

perierga.gr - Ένας ουρανοξύστης σε σχήμα ημισελήνου!

Ο ουρανοξύστης αναμένεται να κατασκευαστεί στο εσωτερικό του περίφημου πάρκου αναψυχής «Za’abeel», προσφέροντας στους επισκέπτες πολλές δυνατότητες: πολυκαταστήματα, εστιατόρια, βιβλιοθήκες, γκαλερί τέχνης, πολυχώρους για τα παιδιά…

perierga.gr - Ένας ουρανοξύστης σε σχήμα ημισελήνου!

Καθώς η πολυτέλεια και η καινοτομία δεν έχουν όρια στην πόλη αυτή των Ηνωμένων Αραβικών Εμιράτων, ένα ακόμη πρωτότυπο κτίριο αναμένεται να κάνει… πάταγο με την εμφάνισή του τόσο ανάμεσα στους ντόπιους όσο και στους φανατικούς ξένους επισκέπτες του Ντουμπάι.

πηγή:perierga.gr