Στην 10 Απριλίου του 1821 ανήμερα του Πάσχα στην κεντρική πύλη του Πατριαρχείου βρίσκεται κρεμασμένο το Ιερό Σώμα του Πατριάρχη του Γένους, του Γρηγορίου του Ε΄ λειδωρούμενο και υβριζόμενο από τον Τουρκικό όχλο. Η ένδοξη αυτοκρατορία του Ελληνισμού το 1453 περνά την πύλη της φρικτής τυραννίας και της υποδούλωσης ντυμένη την πορφυρά ενός αυτοκράτορα, του τελευταίου Παλαιολόγου, όταν εκείνος έπεφτε νεκρός αγωνιζόμενος στην πύλη του Αγίου Ρωμανού. Ήταν ματωμένη η πορφύρα του αλλά έφερε τον υψηλότερο τίτλο τιμής για ένα έθνος :Τον τίτλο της θυσίας.Το έθνος των Ελλήνων εξέρχεται από την σκοτεινή φυλακή της Τουρκοκρατίας ντυμένο με το μαρτυρικό ράσο του Πατριάρχη Του, και δεν τον ξέχασε ποτέ. Η ελεύθερη Ελλάδα έξω από το Πανεπιστήμιο υποκλίνεται ευλαβικά με άπειρο σεβασμό στον Μάρτυρα Πατριάρχη.

Ο Γρηγόριος είναι ο ποιμήν ο καλός που θυσιάζει την ζωή του ''υπέρ των προβάτων''. Είναι ο μιμητής των Μεγάλων Ιεραρχών και Ιερομαρτύρων της Ορθοδοξίας. Είναι ο ρεαλιστής εθνάρχης που προβλέπει πως η ελευθερία θα έρθει από εκούσιες θυσίες, σαν την δική του.  Λίγες ώρες πριν το Μαρτύριο κάποιοι του προτείνουν να φύγει να γλιτώσει και έτσι να φανεί αργότερα ευεργετικός για το έθνος. Αλλά εκείνος αλύγιστα αρνείται και λέει το μεγάλο όχι που τον αγιάζει. ''Όχι. Δια τούτο είμαι Πατριάρχης για να σώσω το έθνος μου''. (ΤΕΡΤΣΕΤΗΣ Δ. Κοκκίνου Ελλ. Επαν). Παραμένει και με μαρτυρική καρτερία υπομένει το μαρτύριο της αγχόνης και έτσι όπως είναι κρεμασμένο το νεκρό του Σώμα αντί να σπείρει θλίψη και μαρασμό στον Έλληνα αντίθετα γίνεται σημαία, και γιγαντώνει την δίψα Του για ελευθερία.

Δυστυχώς όμως ορισμένοι παραχαράκτες της ιστορίας,προσπαθούν να αποδώσουν στον Γρηγόριο το τρομερό και αποτρόπαιο τίτλο του  ''προδότη''. Ότι εκείνος δηλ. δεν ήθελε να γίνει η Ελλ. Επανάσταση γι΄ αυτό εξέδωσε και εκείνον τον περιβόητο αφορισμό. Όμως η ίδια η Ιστορία που εκείνοι παραχαράσουν και διαστρεβλώνουν, τους δίνει την απάντηση ότι ο Γρηγόριος υπήρξε πατριώτης, αγωνιστής, η ψυχή της Επανάστασης. Ο Υψηλάντης διαβεβαιώνει τον Κολοκοτρώνη ότι ο αφορισμός του Γρηγορίου είναι άκυρος και να μην τον λάβουν υπ΄ όψιν του οι Έλληνες, διότι υπεγράφη από τον Πατριάρχη με την βία.

Αλλά και οι ίδιοι οι Τούρκοι απαντούν στους σύγχρονους ''Αγιομάχους'' με το φιρμάνι που εκδόθηκε κατά του Γρηγορίου, ότι ο Πατριάρχης των Γραίκων επειδή είναι προδότης προς την Υψηλή Πύλη γι΄ αυτό καταδικάζεται εις θάνατον.

Εάν ήταν πράγματι προδότης του Γένους οι Τούρκοι δεν θα είχαν λόγο να το κρύψουν. Ίσα-ίσα θα το ετόνιζαν περισσότερο για να τον υποτιμήσουν, και να τον υποβιβάσουν στην συνείδηση των σκλαβωμένων Ελλήνων, λέγοντας τους :''να ποιος ήταν ο Πατριάρχης σας''.Δεν θα πούμε περισσότερα. Νομίζω πως έχουμε   ως υποχρέωση ως Έλληνες να μιλούμε  για τον Πατριάρχη Γρηγόριο τιμώντας την μνήμη του και επικαλούμενοι τις πρεσβείες Του.