Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

« Θέλετε να δείτε πως δεν ενεργεί ο Σταυρός όταν το χέρι είναι μολυσμένο από αμαρτίας; Ήταν ένας άνθρωπος ονομαζόμενος Ιουλιανός αναγνώστης, όστις σπούδασε γράμματα με τον Μ. Βασίλειον, ο οποίος ηθέλησε να γίνει βασιλεύς. Πηγαίνει λοιπόν και ευρίσκει ένα μάγο Εβραίον και του λέγει: Είσαι καλός να με κάνης βασιλέα και να σε κάμω βεζίρη; Του λέγει ο μάγος : Αρνήσου τον Χριστόν, και εγώ να σε κάμω. Λέγει του ο Ιουλιανός: Τον αρνούμαι. Τότε κάμνει ένα γράμμα ο μάγος και του λέγει: Πάρε τούτο το χαρτί και πήγαινε εις ένα μνήμα ελληνικό και ρίψε το υψηλά και θα έλθουν δαίμονες και ό,τι σου κάμνουν μη φοβηθής και να μη κάμης τον σταυρόν σου, διότι θα φύγουν. Επήγεν ο Ιουλιανός εις το μνήμα και ρίχνοντας το χαρτί ήλθαν οι δαίμονες.

Αυτός φοβηθείς και κάμνοντας τον σταυρόν του έφυγαν οι δαίμονες. Πηγαίνει ευθύς εις τον μάγον και του λέγει τα γενόμενα. Τότε του λέγει ο μάγος : πήγαινε να σφάξης ένα παιδί και να μου φέρεις την καρδιά του. Επήγε και έσφαξε το παιδί και του έφερε την καρδιά. Τότε κράζει πάλιν τους δαίμονες ο μάγος .Αυτός πάλιν από τον φόβον του έκαμε τον σταυρόν του, αλλ’ οι δαίμονες γεν εφοβήθησαν, διότι ήτο μολυσμένος από τον φόνο. Έτσι έκαμε το θέλημα του και εβασίλευσε δύο χρόνους και επηγεν εις την κόλασιν να καίεται πάντοτε. Πρέπει και ημείς να είμεθα καθαροί από αμαρτίας, και ποτέ φεύγει ο διάβολος»!

Άγ. Κοσμάς ο Αιτωλός.

Ι.Ν Αγ.Βαρβάρας Πατρών