Ὁ γνωστός καθηγητής καί συγγραφέας κ. Σαράντος Καργάκος μέ μιά σπουδαία ἐπισήμανσή του διαλύει τή σκοταδιστική καί συκοφαντική γιά τόν Χριστιανισμό ἑρμηνεία τοῦ γνωστοῦ ὡς φράσεως τοῦ Μάρξ ἀποφθέγματος «Ἡ θρησκεία εἶναι τό ὄπιο τοῦ λαοῦ», μιᾶς ἑρμηνείας πού χαλκεύθηκε ἔντεχνα ἀπό πλευρᾶς τῶν Ἑλληνοαριστερῶν ὑστερικῶν θρησκειομάχων.

Εἶναι ἀνατριχιαστική ἡ μέθοδος τῶν παραχαρακτῶν πού θέλουν τάχα νά ἀναμορφώσουν καί τήν Πατρίδα μας. Ἄς παρακολουθήσουμε τόν σοφό καθηγητή: «Πολλοί ἀριστεροί πού ἔχουν γνωρίσει τόν Μάρξ ἀπό κομματικές «ρετσέτες» ἐπαναλαμβάνουν συχνά τό περίφημο: «Ἡ θρησκεία εἶναι τό ὄπιο τοῦ λαοῦ». Στά χρόνια τοῦ Μάρξ τό ὄπιο σέ φυσική μορφή ὑπῆρχε –ὡς ἀναλγητικό– σέ κάθε σπιτικό. Ἀλλ’ ἰδού πῶς τό εἶχε πεῖ ὁ ἐλάχιστα μελετημένος ἀπό τούς ὀπαδούς του διανοητής:«Ἡ θρησκεία εἶναι ὁ ἀνασασμός τῆς βασανισμένης ὕπαρξης, ἡ καρδιά ἑνός κόσμου χωρίς καρδιά, τό πνεῦμα μιᾶς ἐποχῆς χωρίς πνεῦμα. Εἶναι τό ὄπιο τοῦ λαοῦ»!

Προτιμῶ αὐτό τό πνευματικό ὄπιο, ἀπό τό ἄλλο τό χημικό ἤ πολιτικό καί τό ἀκόμη χειρότερο, τό τηλεοπτικό».

Σαράντος Καργάκος

www. sarantoskargakos.gr