Αρχική » Ενοριακά Νέα

To Διοικητικὸ Συμβούλιο τοῦ «Ἐνοριακοῦ Ταμείου Ἀλληλεγγύης» αἰσθάνεται τὴν ἀνάγκη νὰ εὐχαριστήσει δημόσια τὸν διακεκριμένο Συμπολίτη μας καὶ ἐκλεκτὸ Καρδιολόγο Ἰατρὸ κ.Παρασκευὰ Μπούτσικο γιὰ τὴν εὐγενικὴ καὶ φιλάδελφο χειρονομία τοῦ ἀπέναντι σὲ  ἀδελφούς μας ποὺ εἰδικὰ  αὐτὸν τὸν καιρὸ δυσκολεύονται  καὶ ἀναμένουν τὴν βοήθεια καὶ τὴν ποικίλη συμπαράστασή μας.

Τέτοιες ἐνέργειες σ’ αὐτὲς τὶς συγκυρίες ποὺ βιώνουμε ἀναδεικνύουν τὴν ἀνθρωπιά, τὴν φιλοτιμία, τὴν ἀλληλεγγύη καὶ τὴν ἀνιδιοτελῆ  Χριστιανικὴ ἀγάπη ἀφοῦ «…μὲ ἁπλὰ πράγματα, μὲ ἀπλὲς κινήσεις, μὲ ἀπλὲς λέξεις καὶ μὲ τὰ ποδαράκια καὶ τὰ χεράκια μας μποροῦμε να κάνουμε τόσα καλὰ στους ἐν Χριστῷ ἀδελφοὺς μας καὶ στα ὑπόλοιπα ἀνθρωπάκια. Μποροῦμε να κάνουμε.

Ἀλλὰ τὶ κάνουμε; Ἀμελοῦμε. Ἀμελοῦμε καὶ μας ξεφεύγει τὸ καλὸ ἀπὸ τὰ χέρια. Περνάει ὁ καιρός, διαβαίνουν οἱ χρόνοι, γερνάμε καὶ μετὰ εἴμαστε ἀνήμποροι…

…Ἂς μας φωτίσει ὁ Χριστὸς να κάνουμε ἔμπρακτη ἀγάπη, κι αὐτὴ θὰ εἶναι ὁ καλύτερος συνήγορος μας κατὰ τη Δευτέρα Παρουσία Του…». Α.Κ

Το Δ.Σ του« ΕΝΟΡΙΑΚΟΥ ΤΑΜΕΙΟΥ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ»