Αρχική » Ενοριακά Νέα

Την Τρίτη 3 Ιανουαρίου ημέρα που η Εκκλησία μας εορτάζει την μνήμη της ευρέσεως των Ι.Λειψάνων του Οσιομάρτυρος Αγίου Εφραίμ του Νεοφανούς του Προστάτου των Έργων της Αγάπης της Ενορίας μας, πανηγυρίζει το Δεξιό Κλίτος του Ναού μας το οποίο από το 2001 είναι αφιερωμένο στο Πάντιμο Όνομα του.

Την Δευτέρα 2 του μηνός στις 5.00 μ.μ εψάλη ο Μεγάλος Εσπερινός και τα Εγκώμια του Αγίου. Αμέσως μετά στο Ενοριακό μας Κέντρο υποδεχθήκαμε του Νέους Φοιτητές που προέρχονται από την συνοικία μας και που πρόσφατα εισήχθησαν  στην Ανώτατη Εκπαίδευση. Εκεί αφού προσφέρθηκαν γλυκίσματα και αναψυκτικά σε όλους ο Εφημέριος ευχαρίστησε τους Βυλλιώτη  Παναγιώτη ,Γκούμα Ραφαηλία, Καναρή Νικόλαο, Κλεισιάρη Ευθύμιο, Κόδρα Χριστιάνα, Κοντό Αθανάσιο ,Νικολάου Δημήτριο ,Παπαγεωργίου Κωνσταντίνο, Τάτση Λαμπρινή  και Αστέρη Θεανώ για την ευγενική ανταπόκριση τους στο κάλεσμα της Ενορίας, εγκωμίασε την φιλοτιμία τους , τους συνεχάρη για την επιτυχία τους και τους προσέφερε το ''Συγχαρητήριο Γράμμα'' και ένα αναμνηστικό με πολλές ευχές για υγεία ,δύναμη,φώτιση και καλή φοίτηση,τονίζοντας ότι η εκδήλωση αυτή σκοπό έχει να δείξει την αγάπη και το ενδιαφέρον της Ενορίας ιδιαιτέρως για τους νέους της.

Tην επαύριο τελέσθηκε η Πανηγυρική Θ.Λειτουργία προεξάρχοντος του Αιδεσιμολ.Πρωτοπρεσβυτέρου π.Κανέλλου Αδαμόπουλου Ιερατικού Προισταμένου του Ι.Ν Αγ.Κωνσταντίνου Άνω Λιοσίων και συνιερουργούντων του Παν.Αρχιμ.π.Πολυκάρπου Καραμαρούδη Ιερατικού Προισταμένου του Ι.Ν Αγ.Τριάδος Βαγίων ο οποίος κήρυξε τον Θείο λόγο και του Εφημερίου, με αρτοκλασία υπέρ των συνεργατών στο φιλανθρωπικό έργο της Ενορίας και ιδιαιτέρως των Κυριών του ''Ενοριακού Ταμείου Αλληλεγγύης'' που συντελούν αθόρυβα αλλά ουσιαστικά στην επίτευξη των σκοπών του. Μετά την διανομή του Αντιδώρου προσφέθηκαν πλούσια γλυκά και αλμυρά εδέσματα στην αίθουσα του Ενοριακού μας Κέντρου σε όλο το φιλάγιο και φιλέορτο εκκλησίασμα.