Αρχική » Ενοριακά Νέα

Όπως κάθε χρόνο αυτήν την ημέρα, έτσι και σήμερα 27 Δεκεμβρίου μετά την Θεία Λειτουργία για την μνήμη του Αγίου Πρωτομάρτυρος  και Πρωτοδιακόνου Στεφάνου τελέσθηκε Τρισάγιο για την ανάπαυση της ψυχής του Μακαριστού Ιερέως και Προκατόχου μας π.Αλεξάνδρου Αγγούρια ο οποίος ανεχώρησε αιφνιδίως την ημέρα αυτή το 1996  εξ αιτίας αυτοκινητιστικού δυστυχήματος.Παρόντες η πρεσβυτέρα του,οι γονείς του κ.Γεράσιμος και κ.Στυλιανή και πολλοί Ενορίτες που ήλθαν για να ανάψουν το κεράκι τους στην μνήμη του καλού,ταπεινού,απλού,αθόρυβου και σεβαστού Ιερέα τους.

Θεωροῦμε ἱερή ὑποχρέωση πρός τό πρόσωπο τοῦ μακαριστοῦ ἱερέως τήν ἀναφορά μας σ’ αὐτόν.Ὁ μακαριστός γεννήθηκε στήν Ἀθήνα τό 1957 καί ἀφοῦ περάτωσε τίς ἐγκύκλιες σπουδές του φοίτησε στό Ἐκκλ. Λύκειο Ἀθηνῶν στήν Θεολογική Σχολή τοῦ Πανεπιστημίου Ἀθηνῶν καί στή Νομική Σχολή Θεσσαλονίκης. Μετά τήν ἐκπλήρωση τῶν στρατιωτικῶν του Ὑποχρεώσεων νυμφεύθηκε μέ τήν Γεωργία Καραγιάννη καί ἀπό τό γάμο του ἀπέκτησε δύο παιδιά τόν Γεράσιμο καί τόν Σεραφείμ. Παράλληλα ἐργαζόταν στίς οἰκονομικές ὑπηρεσίες τῆς Ἀδελφότητος Θεολόγων «Ο ΣΩΤΗΡ». Στίς 7 Ἰουνίου 1992 χειροτονήθηκε Διάκονος στήν Ἱ. Μονή «Μαζαράκι» καί στίς 8 Ἰουνίου 1992 Πρεσβύτερος στόν Ναό μας, ὅπου παρέμεινε ὡς ἐφημέριος. Καί τίς δύο χειροτονίες τέλεσε ὁ Σεβ. και νύν Μακαριώτατος κ. Ἱερώνυμος. Διακόνησε μέ ζῆλο τόσο τήν Ἐνορία του ὅσο καί τό Ἀρχιερατικό Γραφεῖο Θηβῶν ὡς γραμματέας ὑπό τόν Πρωτοσύγκελλο τῆς Ἱ. Μητροπόλεως Ἀρχιμ. π. Φιλόθεο Θεοδωρόπουλο.Ἐπί τῆς ἐφημερίας του κτίσθηκε, ἀποπερατώθηκε καί ἐγκαινιάσθηκε τό Ἐνοριακό μας Κέντρο.

Ὁ π. Ἀλέξανδρος αἰφνιδίως ἔφυγε ἀπό τήν ἐπίγεια Ἐκκλησία γιά τόν Καθεδρικό Ναό τοῦ Οὐρανοῦ γιά νά τελεῖ ἐκεῖ τήν Ὑπερκόσμια Θυσία μαζί μέ τόν Μεγάλο Ἀρχιερέα, τόν ὁποῖο πολύ ἀγάπησε καί λάτρεψε κατά τή σύντομη πορεία του σ’ αὐτή τή ζωή.

Αἰωνία του ἡ μνήμη!

Ἄς ἔχουμε τήν εὐχή του.