Αρχική » Ενοριακά Νέα

Mε την αναμενόμενη πολυπρόσωπη συμμετοχή εκ μέρους των Ενοριτών μας και την πρέπουσα Λαμπρότητα εκ μέρους των εκλεκτών Ιεροψαλτών μας που κυριολεκτικά επιστράτευσαν τις Μουσικές τους γνώσεις αλλά και τα χαρίσματα τους τελέσθηκε σήμερα 25 Δεκεμβρίου το πρωί στις 5.15 π.μ η Ακολουθία του μεσονυκτικού ,του Εόρτιου Όρθρου με τα θεσπέσια τροπάρια με τα οποία την στόλισαν οι Μεγάλοι Υμνογράφοι της Εκκλησίας μας και η Πανηγυρική,ξεχωριστή και Μοναδική Χριστουγεννιάτικη Θεία Λειτουργία.

Κατά την ψαλμωδία των Αίνων έγινε χρίση των πιστών με Μύρο της Παναγίας της Μυροβλύτισσας Άνδρου και η προσκύνηση της Εικόνος της Γεννήσεως που καθαγιάσθηκε στο Σπήλαιο της Βηθλεέμ ενώ στο Άγιο Ποτήριο προσήλθε η πλειοψηφία των εκκλησιαζομένων. Αφού αναγνώσθηκε το Ευαγγέλιο ο Εφημέριος μετέφερε το Χριστουγεννιάτικο Μήνυμα του Σεβ.Ποιμενάρχου μας κ.Γεωργίου και τις Ευχές του για το νέο Έτος. Μετά την διαμοίραση του Αντιδώρου προσεφέρθη για όλους καφές στο Ενοριακό μας Κέντρο και τα γλυκίσματα της Ημέρας.

Προσκυνούμεν Σου την Γέννα Χριστέ δείξον ημίν και τα Θεία Σου Θεοφάνεια.