• ΕΙΤΕ έχεις ζήλον είτε όχι, την προσευχήν δεν θα κόβεις ούτε θα αμελής. Δια πολλούς λόγους την προσευχήν δεν θα κόβεις ούτε θα αμελείς. Προσπάθησε επίσης, ένα κόμπο δάκρυ κάθε βράδυ να έχεις.
  • Ημέρα να μη περάσει χωρίς προσευχήν, αλλά και προσευχή να μην γίνει χωρίς δάκρυ.
  • Επιμένετε και αυξάνετε την προσευχήν. Θα κάμετε την προσευχήν, την οποία ορίζει η Εκκλησία μας, δηλ. Εξάψαλμον, Απόδειπνον, Παράκλησιν κλπ. Θα διαβάζετε αυτά από τα βιβλία, αλλά ενίοτε αφήνετέ τα και δι΄ ολίγον. Δηλαδή χωρίς το βιβλίον, εκτός τα λόγια αυτά της προσευχής, μιλήσατε από μόνοι σας εις τον Χριστόν μας. Απλά και από την καρδιά σας, πείτε Του σαν να Τον βλέπατε μπροστά σας : «Πατέρα μου, έσφαλα, δεν πέρασα την ημέρα μου πνευματικά, αλλά με κοσμικά πράγματα. Κατέκρινα, μίλησα πολύ, γέλασα, έφαγα πολύ, προσευχή δεν έκαμα, είχα τόσες αδυναμίες και πτώσεις. Συγχώρεσε με Κύριε κλπ».

Έτσι να λέγετε και θα σας λυπηθεί τότε ο Χριστός μας και θα σας στείλει δάκρυα. Και πρέπει να έλθουν δάκρυα, διότι αυτά τα δάκρυα της προσευχής θα σας δώσουν δύναμιν και χαράν. Αυτά θα σας πάρουν τις θλίψεις.

• Όπως αν δεν εργασθείς μισθόν δεν παίρνεις, έτσι και χωρίς κόπον, προσπάθειες, επιμέλειαν, προσευχήν κλπ.  χαρίσματα ούτε έρχονται, ούτε πνευματικές άγιες γεύσεις.
  • Ταπείνωση, δάκρυα, προσευχή και καθαρή ψυχή. Δεν έρχονται δάκρυα, όταν δεν πέρασε κανείς καλά, πνευματικά την ημέρα του.
  • Ημέρα που θα περάσει και δεν ένοιωσες τον Χριστόν μας εις την καρδία σου, δια της προσευχής, αναγνώσεως Ψαλτηρίου, Ευαγγελίου κλπ, να θεωρείς ότι απώλεσες αυτή την ημέρα!

Να παρακαλείς με δάκρυα, όπως η Μαρία Μαγδαληνή και να λέγεις : Χριστέ μου, μη με εγκαταλείψεις! Χριστέ μου μη με αφήσεις μόνο, Χριστέ μου γλυκύτατε, μη πάρεις την ψυχήν μου αν δεν γίνω όλος Σός!

• Σε κάθε προσευχή πρέπει να έχετε ένα κόμπο δάκρυ. Και όταν σας έλθει κατάνυξη, μη το λέτε πουθενά, γιατί είναι θείον δώρον, μήπως και το χάσετε!

Γέροντας Ιερώνυμος Αιγίνης.