Αρχική » Ενοριακά Νέα

Με ιδιαίτερη χαρά αναφερόμαστε στους νέους και τις νέες μας που προέρχονται από την συνοικία μας και που εισήχθησαν στο Πανεπιστήμιο και που σε λίγες εβδομάδες θα ξεκινήσουν την φοιτητική τους πορεία με στόχο την απόκτηση της γνώσης επάνω στο αντικείμενο που θέλησαν να ασχοληθούν και που με αυτό θα συνδέσουν την ζωή τους και τα όνειρα τους μετά την απόκτηση του πτυχίου τους.

Στους νεοεισαχθέντες φοιτητές εστάλη συγχαρητήρια επιστολή δια της οποίας εκφράζεται το ενδιαφέρον, η αγωνία και η αγάπη της Ενορίας για την νεολαία Της.Την Δευτέρα 2 Ιανουαρίου 2012 όπως είναι καθιερωμένο εδώ και χρόνια  μετά την ακολουθία του Εσπερινού του Αγίου Εφραίμ μέσα σε μια ζεστή και εγκάρδια ατμόσφαιρα θα γίνει η βράβευση τους. Παραθέτουμε τα ονόματα των παιδιών μας και τους ευχόμαστε  ευλογημένη και πολύκαρπη φοίτηση και κάθε καλό.

1ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΘΗΒΩΝ

1.Βυλλιώτης Παναγιώτης του Παρασκευά Τεχνολογίας Τροφίμων Λάρισας

2.Γκούμα Ραφαηλία του Αθανασίου Παιδαγωγικό Δημ.Εκπ/ης Πάτρας

3.Καναρής Νικόλαος του Γεωργίου Διοίκησης Συστ. Εφοδιασμού Χαλκίδος

4.Κλεισιάρης Ευθύμιος του Θωμά Πληροφορικής Λαμίας.

5.Κόδρα Χριστιάνα του Ζέφ Πολιτικών Μηχανικών Ξάνθης

6.Κόντος Αθανάσιος του Παναγιώτου Πληροφορικής Ιωαννίνων

7.Νικολάου Δημήτριος του Σωτηρίου Μηχανικών Πληροφ/ων και Επικ/ων συστ/ων Σάμος

8.Παπαγεωργίου Κωνσταντίνος του Τιμολέοντος Τεχνολογίας Πληροφορικής Ιωαννίνων

9.Παπαναστασίου Δήμητρα του Αντωνίου Λογοθεραπείας Πάτρας

10.Στυλιανού Γεώργιος του Στυλιανού Χημείας Πάτρας.

11.Τάτση Λαμπρινή του Θεοδώρου Τεχνολογίας και Πληροφορικής Άρτας

12.Τσαρουχάς Τηλέμαχος του Νικολάου Εφαρμογής Ξένων Γλωσσών Ηγουμενίτσα

13.Ρόκα Παρασκευή του Θεμιστοκλή Παιδαγωγικό Δημ.Εκπαίδ/ης Κρήτη

2Ο  ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΘΗΒΩΝ

14.Αστέρη Θεανώ του Κων/νου Διοίκησης Συστ. Εφοδιασμού Θήβα

15.Γελέκας Παναγιώτης του Ιωάννου Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας.

Η Συγχαρητήρια επιστολή.

Μὲ τὸ ἄκουσμα τῆς ἐπιτυχίας  σου , σπεύδω  νὰ  ἐκφράσω  τὰ  θερμότατα  συγχαρητήρια καὶ τὶς  ἐγκάρδιες  εὐχές  μου, σὲ σένα ποὺ εἶδες τοὺς κόπους τῆς πολύωρης μελέτης καὶ τὴ θυσία τοῦ προσωπικοῦ σου χρόνου νὰ γίνονται τὸ εἰσιτήριο πρὸς ἕνα ἀπὸ τὰ Ἀνώτατα Ἐκπαιδευτικά μας Ἱδρύματα, γιὰ  φωτισμένη   φοίτηση  καὶ   οὐσιαστικὴ καὶ καρποφόρο ὁλοκλήρωση  τῶν  σπουδῶν  σου.

Μὴν  ξεχνᾶς  ὅτι  ἡ  Ἐνορία  εἶναι  μία   Μεγάλη  Οἰκογένεια  καὶ  ὅτι  οἱ  χαρὲς τῶν  παιδιῶν  Της , μᾶς  κάνουν  νὰ  χαιρόμαστε  ὅλοι. Γι’ αὐτὸ  ἡ  χαρά  σου  εἶναι  καὶ  δική  μου  χαρὰ .

Σὰν  Ἐφημέριος  σὲ  διαβεβαιώνω  ὅτι  θὰ  προσεύχομαι     στὸ  Ἱερὸ  Θυσιαστήριο, ὁ Χριστὸς ποὺ εἶναι ἡ Πηγὴ τῆς Σοφίας καὶ τῆς Γνώσεως, μὲ  τὶς  ἀκοίμητες   πρεσβεῖες  τοῦ  Ὁσιομάρτυρος  Ἁγίου  Νικολάου  τοῦ  Νέου  του  Προστάτου  μας, νὰ σὲ  δυναμώνει  καὶ νὰ σὲ  σκεπάζει  κατὰ  τὴν  φοιτητική   σου  πορεία .

Συγχαρητήρια   ὅμως  ἁρμόζουν  καὶ  στοὺς  Ἐκλεκτούς  σου  Γονεῖς ,καὶ στοὺς Καθηγητές σου οἱ   ὁποῖοι  τόσο  πολὺ  ἐκοπίασαν , γιὰ νὰ  φτάσεις  σ’ αὐτὴν  τὴν  εὐχάριστη  θέση  καὶ  νὰ  ἐκπληρωθεῖ  μία  ἀπὸ   τὶς  προσδοκίες  σου. Μακάρι  ἡ ζωή σου να στέφεται πάντοτε με ἐπιτυχίες.

Σὲ  ἀσπάζομαι  μὲ  ὅλη  μου  τὴν  ἀγάπη

καὶ  σὲ  εὐλογῶ  μέσα  ἀπὸ τὴν  καρδιά  μου .

π.Ευάγγελος.