Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Μα, όπως βλέπεις, στεφανωμένος με αγκάθια. Γιατί είμαι βασιλιάς του πόνου.

Με καλάμι εμπαικτικό στο χέρι. Γιατί θα είμαι ο βασιλιάς των ονειδιζομένων.

Με χλαμύδα κόκκινη. Γιατί είμαι βασιλιάς, πού θέλω ν' απορροφήσω και να στεγνώσω σ' αυτή τη χλαμύδα όλα τα αίματα των αθώων της γης.

Με τα χέρια απλωμένα στο Σταυρό. Γιατί είμαι βασιλιάς, πού θέλω ν' αγκαλιάσω όλους τους ανθρώπους, μαζεμένους κάτω από τη σκιά του Σταυρού μου.

Με την πλευρά κεντημένη. Γιατί είμαι βασιλιάς, πού πρόσφερα τη δική μου καρδιά στη λόγχη του στρατιώτη, για να μπορώ να ζητήσω σαν θρόνο μου τις καρδιές όλων των ανθρώπων.

Κωνσταντίνος Κούρκουλας,

«Σκηνές από το Πάθος»