Μην ντρέπεστε να κάνετε το σημείο του Σταυρού αφού όπως  έτσι ομολογούμε την αγάπη μας στο Χριστό.

Όταν ξυπνάμε και πριν κοιμηθούμε, πριν φάμε και όταν φάμε, όταν περνάμε έξω από τους Ιερούς Ναούς να μην ξεχνάμε να ομολογούμε Χριστό αλλά και να τον ευχαριστούμε μ’ αυτόν τον τρόπο για τα πλούσια αγαθά του.

Σήμερα αφήσαμε τη λατρεία του αληθινού Θεού και λατρέψαμε τα είδωλα της εποχής μας. Δεν βρισκόμαστε κάτω από τον Σταυρό του Χριστού αλλά επικεντρωθήκαμε και λατρέψαμε τον εαυτό μας, τη σάρκα μας, το χρήμα.

Στην πατρίδα μας δυστυχώς αρνούμαστε να ομολογήσουμε τον Χριστό και κάνουμε τα πάντα να αποεκκλησιοποιήσουμε τη ζωή μας και να μην μάθουμε στα παιδιά μας την αληθινή πίστη και τον Σωτήρα μας Ιησού Χριστό.

Να ομολογούμε Ιησούν Χριστόν και τούτον Εσταυρωμένον για να ομολογήσει και Αυτός για μας όταν θα έρθει η ώρα της κρίσης μας.

Ο Καστορίας Σεραφείμ