Αγαπημένα μου παιδιά,

Για μια ακόμα χρονιά ξεκινάει σήμερα με την επίκληση του θεϊκού φωτισμού η προσπάθειά σας για το ταξίδι στον κόσμο της γνώσης και της καλλιέργειας. Για μια ακόμη φορά η ελληνική πολιτεία στα πλαίσια του εκπαιδευτικού της προγράμματός, σας καλεί να δουλέψετε, να κοπιάσετε, για να μπορέσετε να ανεβείτε ακόμα ένα σκαλοπάτι στην αύξηση της μάθησης και της εμπειρίας.

Οι καθηγητές και οι δάσκαλοί σας είναι κοντά σας και πρόθυμοι σας συνοδεύουν στην προσπάθεια αυτή για το αύριο της ζωής σας. Θα ήθελα μόνο να σας επισημάνω: « ότι ο αγώνας σας αυτός δεν έγκειται  μόνο στην απόκτηση εξειδικευμένων γνώσεων, αλλά  στην απόκτηση και καλλιέργεια κάθε αρετής που ομορφαίνει τη ζωή μας.

Ήδη ο αρχαίος Έλληνας φιλόσοφος Πλάτωνας  στο έργο του Μενέξενος τονίζει ότι: «Πᾶσά τε ἐπιστήμη χωριζομένη δικαιοσύνης καί τῆς ἄλλης ἀρετῆς , πανουργία, οὐ σοφία φαίνεται» και η εμπειρία της ζωής και της ανθρώπινης ιστορίας ,μας το επιβεβαιώνει χειροπιαστά. Όμως μην υποτιμήσετε ποτέ τη ζήτηση και καλλιέργεια της «ΑΡΕΤΗΣ» που είναι αναγκαία για τη ζωή μας ,διότι εκείνη  στολίζει και ομορφαίνει τη συμπεριφορά μας και την κάθε μας αναστροφή. Σήμερα ιδιαίτερα βιώνουμε τα αποτελέσματα της γνωστής πλέον οικονομικής κρίσεως που δεν είναι μόνο οικονομική, αλλά πρωτίστως πνευματική και ποικιλόμορφη, με συνέπειες οι οποίες ταλαιπωρούν όλους μας.

Η διόρθωση και η αλλαγή δεν θα έρθει μαγικά και ανώδυνα, αλλά χρειάζεται επανατοποθέτηση σε αληθινούς στόχους, ειλικρίνεια και γνησιότητα στις διαπροσωπικές σχέσεις μας, αυθεντική αποδοχή του συνανθρώπου, στήριξη και ουσιαστική αλληλεγγύη μεταξύ μας, κι όλα αυτά δεν μπορούν να υπάρξουν παρά μόνο κοντά σε Εκείνον που φωτίζει τη ζωή μας, τον αληθινό μας Θεό που επικαλεστήκαμε τούτη την ώρα στην ακολουθία του αγιασμού, στο «μπόλιασμα» της δικής μας ζωής από τη δική Του αγάπη και ευσπλαχνία.

Χρέος σας λοιπόν, είναι να προσπαθήσετε και να εκμεταλλευτείτε με την  καλή έννοια την όλη προσφορά των καλών δασκάλων και καθηγητών σας  αυξάνοντας τις γνώσεις και την προσωπική σας εμπειρία. Οι δυνατότητες ενημέρωσης που σας προσφέρει σήμερα η τεχνολογία είναι πολύ σημαντικές για την προσωπικότητά σας που τώρα αναπτύσσεται, όταν υπάρχουν όμως υγιείς επιλογές και δεν σπαταλάτε τον χρόνο σας  χωρίς όφελος. Όπως μας επισημαίνουν και οι ειδικοί,  η μονομερής απορρόφηση δεν μας βοηθά , αλλά ενδέχεται και  να μας τελματώνει. Θυμηθείτε και μιμηθείτε τις μέλισσες πού είναι πολύ επιλεκτικές στην διεργασία τους για την παραγωγή του σπουδαίου προϊόντος τους όπως μας υπογραμμίζει  στην πραγματεία του προς τους νέους ο φωτισμένος  παιδαγωγός Μέγας Βασίλειος.

Τούτη την ώρα ας μην ξεχνάμε και τους  φιλόστοργους γονείς σας, πού με τους κόπους καί τις θυσίες τους σας εξασφαλίζουν το «ζῆν», τις οικονομικές καί γενικά τις υλικές προϋποθέσεις για τις σπουδές σας.

Με την ευχή καλά μου παιδιά εσείς να αναδειχθείτε καλύτεροι από εμάς τους μεγαλύτερούς σας, εύχομαι εγκάρδια και στη νέα σχολική χρονιά υγεία, δύναμη, πρόοδο και καταξιωμένη ζωή.

Ο Θεός μαζί σας !!

Με πολλή αγάπη